EVVO
Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta
Se stále rychleji rostoucí populací a jejím využíváním přírody je mnohem aktuálnější otázka ekologické výchovy a výchovy k udržitelnému rozvoji. Většina z nás se s těmito pojmy setkala, více či méně tuší, co znamenají.
Ochrana životního prostředí by se měla stát jednou z priorit zájmů obyvatel i člověka jako jednotlivce. Nejsnáze se vztahy a postoje utvářejí v dětství, proto i v ekologické výchově je důležitý vliv předškolního a školního vzdělávání. Děti pak dokáží často snadněji dopomoci ke změnám postojů svých rodičů i ostatních příbuzných k okolnímu prostředí.
Environmentální gramotnost populace pak ovlivňuje kvalitu životního prostředí i úroveň péče o přírodní zdroje.
Cílem EVVO – environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty je pomocívzdělávacího a informačního systému zvýšit zájem dětí a občanů o životní prostředí, dopomoci jejich většímuzapojení do řešení environmentálních problémů a důsledků lidského konání. Naším záměrem je dát impuls a motivaci k celoživotnímu vztahu k ochraně životního prostředí a k trvale udržitelnému rozvoji.
JAK PLNÍME PLÁN EVVO?
- Obecná shrnutí
- Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta tvoří jeden ze základních pilířů našeho školního vzdělávacího programu „Každý má svou šanci uspět.“
- V průběhu školního roku jsou žáci seznamováni s možnostmi ochrany životního prostředí nejen v rámci výuky předmětů prvouka (1. - 3. ročník) a přírodověda (4. a 5. ročník), ale i při přírodovědných vycházkách, výletech, ozdravných pobytech a ekologických projektových dnech pořádaných naší školou.
- Ekologizace školy
- Snažíme se o šetření energií v rámci celé školy, úsporně svítime zářivkami o přestávkách, šetrně postupujeme při topení elektrickými přímotopy (v době prázdnin i volna se snižuje vytápění) atd.
- Po celý rok probíhá sběr tříděného odpadu. Jedná se o aktivitu žáků celé školy. Žáci jsou touto formou vychováváni k péči o životní prostředí a uvědomují si důležitost sběru druhotných surovin a jejich recyklaci. Sbíráme starý papír, pet lahve, baterie i drobný elektromateriál. Spolupráce probíhá s Kovošrotem Děčín. Musíme se pochlubit, že jsme se ve výsledcích pravidelně umísťujeme na předních příčkách ve sběru.
- Udržujeme čistotu školních prostor, v okolí celé školy, pečujeme o zeleň ve třídách.
- Žáci mají v průběhu roku možnost odebírat zdarma mléko, ovoce i zeleninu.
- Dbáme na dodržování pravidelného pitného režimu dětí.
- Spolupracujeme s organizacemi a využíváme jejich služeb
- Sdružení M.R.K.E.V. Naše škola je zařazena do sítě škol se zájmem o ekologickou výchovu. Síť škol M.R.K.E.V., kterou na celostátní úrovni administruje Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, vznikla v roce 2001.
- DIVIZNA - středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec
Středisko poskytuje služby v oblasti environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, zejména v těchto oblastech:
- pořádání odborných seminářů, exkurzí a tvořivých dílen
- komunikace s ostatními organizacemi realizujícími EVVO v regionu i po celé republice
- realizace ekologických výukových programů pro školní kolektivy
- metodická a informační podpora při začleňování environmentální výchovy do školních vzdělávacích programů, atd…
- Čmelák - Společnost přátel přírody
- Jedná se o neziskovou ekologickou organizaci spojující praktickou ochranu přírody s ekologickou výchovou. Využili jsme možnosti seminářů této organizace pro další vzdělávání PP.
- Ekocentrum Brniště
- Kovošrot Děčín
- MŠMT - projekt Recyklohraní (sběr drobného elektromateriálu)
- Firma Asecol (sběr baterií)
- Ozdravné pobyty, výlety, exkurze